Direnişin ardındaki kimyasallar

0
1155

Birçoğumuz 2013 Ayaklanmaları sırasında polis terörüne mağruz kaldık. Her ne kadar polise karşı yüreğimizi ortaya koyabilsek de ne yazık ki polisin kullandığı kimyasal gazlarla ve sıvılarla karşı karşıya kaldığımız oldu. Peki bu kimyasallar nelerdir? Ne gibi zararları vardır?

Batılı ülkeler toplumsal olaylarda “isyan kontrolü (riot control)” adındaki bir protoköle uyarlar. Bu protokölün antlaşmasını imzalayan devletler arasında Türkiye de vardır. Şimdi bu protoköle göre yasal olan jop, tazyikli su ve “gaz”dan bahsedeceğiz. İlk önce tazyikli sudan başlayalım.

Tazyikli su, belki de isyan kontrolünde kullanılabilecek en basit kimyasaldır. Adından da anlaşılacağı gibi basınçlı suyun halka püskürtülmesiyle oluşur. Riot Control protokolüne göre tazyikli suyun insan belinin üstüne herhangi bir yere sıkmak yasaktır ve suç kabul edilir. Ancak ülkemizde bu kurula uyulmadığını açıkça görebiliriz. Tazyikli su, belirli polis araçlarının içinden sıkılır. Türkiye’de bu özel araca TOMA denir. TOMA’lar Nurol Makine adında, başkanının AKP milletvekili olduğu bir şirket tarafından üretilir ve Türkiye ile birlikte birçok Orta Doğu ülkesine ihraç edilir. TOMA’ların en önemli özelliği su tankının yanında sıvılaştırılmış gaz tüpünün de varolmasıdır. Polisler TOMA’lara sıvılaştırılmış biber gazı koyarak suyu asitli bir kimyasal bir silah haline getirirler.  Riot Control protokolü %10’dan daha az olan asit(biber gazı) karışımına izin verir. Türkiye’de ise 16 Haziranda yapılan tahlil, o gün sıkılan sıvının %60 oranında bir asidik oranına sahip olduğu görülmüştür.  Tazyikli sudan korunmanın pek bir yolu olmamakla birlikte, asidin vücudunuzla olabildiğince az temas etmesini istiyorsanız, çözümü, direnişteyken asit sıkılacağı sırada yanınızda getirdiğiniz uzun kollu ya da kalın giysileri üstünüze giymek olacaktır.

Biber gazı ve diğer göz yaşartıcı gazlar

Biber gazı “Gine Biberi” olarak bilinen bir biber türünün özünden elde edilir ve ismi Capsicum’dur. Teknik terminolojide ise ismi OC Gazıdır. Temas edildikten sonra yakma etkisi vardır. Biber gazı kapsüllerinde biber oranı yazmaktadır ancak çoğu zaman polisin bu konuda yanıltıcı yazılar yazdığı görülmüştür. %1 oranında Gine Biberi özü, geri kalanın da su olması gereklidir,  ancak çoğu zaman bu oranın %10lara çıktığı, bunun da burun kanamasından geçici hafıza kaybına kadar pek çok etkisi olduğu görülmüştür. Herhangi bir müdahale yapılmazsa aşırı miktarda biber gazı öldürücü olabilir. Bundan dolayı biber gazı atılan ortamda 2 dakikadan daha fazla bulunulmamalıdır. Bir maske ya da burnu kapatan bir bez kullanabilirsiniz. Limon OC Biber gazına fayda etmeyecektir. Biber gazına fayda eden sıvılar Rennie, Talcid gibi mide ilaçları, sirke ve süttür. Su ile kesinlikle yarım saat boyunca temasa uğranmaması tavsiye edilir. Aksi takdirde bu temas vücudunuzun daha fazla yanmasına sebep olur. Ayrıca, gaza maruz kaldığınız esnada kontrollü ve yavaş nefes alıp vermeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bir diğer kullanılan gaz türü CS, ya da göz yaşartıcı gazdır. CS, OC gibi doğal bitkilerden değil labarotuvar deneyleri ile elde edilmiştir. CS’den kurtulma yolu biber gazından kurtulma yolu ile aynıdır ancak CS’ye anti asit mide ilaçlarının daha fazla etki ettiği görülmüştür. Türkiye’deki protestolarda toplanan kovanlar ve kapsüller yalnızca bu iki gazın kullanıldığını göstermiştir.

Ağırlaştırılmış (Gine Biberi oranı %1’den fazla olan) Biber Gazları sarımsı turuncumsu bir renk alır. Bundan dolayı birçok gösterici bunun renginden dolayı Portakal Gazı olabileceğini söylemiştir. Portakal Gazı, ABD’nin 1960larda icat ettiği “Gökkuşağı Kimyasalları”ndan biridir. Vietnam savaşında her biri farklı bir canlıya etki eden bu kimyasallar fazlaca kullanılmış ve binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur. Ancak bu gazlardan biri olan Portakal Gazı renksiz, yalnızca pirinç bitkisini yok etmek amacıyla üretilmiş bir gazdır ve insanlara bir zararı yoktur. Dolayısıyla Türkiye Hükümeti’nin 2013 Ayaklanmaları sırasında Agent Orange(Portakal Gazı) kullanmış olması pek olası değildir. Günümüzde Gökkuşağı kimyasallarının tamamının kullanımı  BM tarafından insanlık suçu ilan edilmiştir. Bu gaz kullanılmamış olsa bile, polis,  başta ağırlaştırılmış biber gazı olmak üzere,  asitli sıvı ve pek çok kimyasalı halkına karşı kullanmıştır.

Bizler; yükselen yeni dünyanın gençleri, üzerimizde kullanılan kimyasal gazlardan yılmayacağız! Bizleri, gazlarla yıldırıp korkutamazlar. Korunmasını öğrenip yeniden karşılarına çıkarız, çünkü mücadelemiz haklıdır! Özgürlük ve Adalet için direneceğiz!

CEVAP VER