UCU (University and College Union – Üniversite Emekçileri Sendikası) üyelerinin iki tarihi ulusal oylamada ezici bir çoğunlukla eyleme geçmek için ‘evet’ oyu vermesinden sonra 150 üniversitede 70.000’den fazla üniversite personeli artık grev yapabilecek.

Her iki oylamanın sonuçları da sendikanın, sendika karşıtı eşiği geçen önemli katılımlar sağladığını gösterdi. Oy kullanan her on kişiden sekizi grev için ‘evet’ dedi.

Sendika şimdi Birleşik Krallık’taki hemen hemen her üniversitede grev yapma yetkisine sahip ve rektör yardımcılarını derhal kesintileri önlemek için müzakerelere başlamaya ve daha iyi teklifler sunmaya çağırdı.

Personel, iki ayrı oy pusulasında oy kullandı: maaş & çalışma koşulları ile emekli maaşlarında kesinti.

Ücret ve çalışma koşulu oylamasında greve evet oyu yüzde 81,1 ve katılım yüzde 57,8 oldu. Emeklilik oylamasında greve evet oyu %84,9 ve katılım %60,2 oldu. Personel ayrıca her iki oylamada da “grev dışı eylem” (ASOS – resmi grev dışında oy çokluğuyla yapılacak diğer eylemler) için ezici bir çoğunlukla evet oyu verdi.

UCU, sonucun üniversite personeli tarafından hissedilen öfkenin açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ücret ve koşullar oylamasında, sendikanın talepleri, yaşam maliyeti kriziyle başa çıkmak için anlamlı bir ücret artışı içeriyor. Akademik personelin üçte biri bir tür geçici sözleşmeyle çalışırken, personele bu yıl sadece %3’lük bir maaş artışı teklif edildi.

Emeklilik oylamasında UCU, işverenlerden bu yılın başlarında ortalama üyenin garantili emeklilik gelirine yaptıkları %35’lik kesintiyi iptal etmelerini talep ediyor.

UCU, 2016’da sendika karşıtı yasaların kabul edilmesinden bu yana eğitim sektöründe ulusal eylem yetkisini güvence altına alan tek sendika. Artık alınan kararla tüm yüksek öğrenim sektörü durma noktasına getirilebilir.

İngiltere üniversite sektörü geçen yıl 41.1 milyar sterlinlik rekor gelir elde etti ve rektör yardımcıları toplu olarak tahmini 45 milyon sterlin kazandı. UCU, personel taleplerini karşılamanın fazlasıyla karşılayabileceğini söylüyor.

UCU’nun yüksek öğretim komitesi, sendikanın işverenleri anlamlı müzakerelere başlamaya zorlamak için atacağı sonraki adımlara karar vermek üzere 3 Kasım Perşembe günü toplanacak.

UCU genel sekreteri Jo Grady şunları söyledi:

“Bugün üniversitelerdeki üyelerimiz tarafından yazılan tarih bize, çok sayıda grev için benzeri görülmemiş bir görev verdi.”
“Üniversiteleri yöneten rektör yardımcıları, tekrar tekrar ve koordineli bir şekilde üyelerimizin peşine düştüler. Şimdi, ciddi müzakereler çok yakında başlamazsa, tüm sektörü durma noktasına getirmeye hazır ve istekli 70.000 üniversite çalışanına karşı 150 patron var.”
“Üniversite personeli, Birleşik Krallık’ta üst ve alt sınıf topluluklarda çok önemli işçilerdir. Düşen maaşları, güvencesiz istihdamı ve emekli maaşlarına yönelik saldırıları kabul etmeyeceklerine dair net bir mesaj gönderiyorlar. Güçlerini biliyorlar ve on milyarlarca poundluk bir sektörden kendilerine ait olanı geri almaya hazırlar.”