Ev işini bırak dünya dursun… 8 Mart’ta sokaklara!

0
802

Devletin ve din kurumlarının bedenimiz üzerinden siyaset yapmasına, emeğimizin sömürülmesine, erkek egemen kapitalist sisteme karşı 8 Mart’ta alanlara!

Yaşadığımız sistemde sırf kadın oldu­ğumuz için karşılaştığımız çifte baskı ve sömürü düzenini görmezden gelmek mümkün değil. Devletin cinsiyetçi yak­laşımları; ‘’kadınlara özel mesleklerde’’ düşük ücrete çalıştırma, diyanetin ta­cizi ve tecavüzü arttıracak yöndeki fet­vaları ve daha bir çok sorun karşısında bizler kadınlar olarak bu 8 martta da meydanlarda, sokaklarda olacağız.

Diyanet bakanlığının cinsiyetçi fetvaları…

Devletin kadın bedeni üzerinden po­litika yapması bir yana bir de verdiği her fetva olay olan diyanetin geçtiğimiz ay­larda internet üzerinden sorulmuş olan bir soruya cevap olarak vermiş olduğu ‘’babanın kendi öz kızına şehvet duyması haram değildir.’’ ifadesinin tepki almasın­dan sonra Dini Soruları Cevaplama Plat­formu kapatıldı. Yaptığı her fetva ile nef­ret tohumu eken diyanetin bu cevabının ardından ‘’kendi kızlarına cinsel istismar­da bulunan babalar’’ ‘’pantolon giydiği için kız öğrencisine şehvet duyan din öğ­retmeni’’ haberle­rine her gün bir yenisi eklenme­ye devam ediyor. Diyane­tin bu tarz fetvalarının ensesti ve tacizi meşrulaştırıyor.

Kadın cinayetleri artıyor…

2015 senesinde 303 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların %43’ü evliydi ve %14’ü hayatında en az bir kere evlilik yapmıştı, kadınların %29’u ise hem evli hem çocuklu kadınlardı. 50 kadın evliliği­ni, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak ister­ken, 130 kadın ise kendi ha­yatına dair toplumsal ve beden­sel hak­kını kul­lanmak isterken öldürül­dü. Bu kadınların %24’ü 24 yaşın altındaydı. Diğer senelerde öldürülen kadın sayısı­na baktığımızda; 2013’te 237, 2014’te 294 cinayet işlendi. Cinayetlerdeki bu artış gösteriyor ki mevcut hükümet po­litikaları sorunları çözemiyor aksine derinleştiriyor. Öldürülen kadınların 27’sinin koruma altında olmasının cina­yeti engellemiyor oluşu hükümetin ka­dın politikalarının iflası niteliğini taşıyor.

8 Mart’ta alanlara!

Bizler birer politik özne olarak, kadın mücadelesinin sembolleştiği bu günde meydanlarda olacağız ve erkek egemen kapitalist sisteme karşı öfkemizi haykı­racağız. Taleplerimizi haykırmadığımız, mücadele etmediğimiz sürece emeği­mizin ucuza yağmalandığı bu dünyada kadın olarak yaşamanın daha da ağırla­şacağını biliyoruz. Tacize, tecavüze uğra­madan yaşayabileceğimiz, kimliğimizden dolayı aşağılanmadığımız, bedenimizin siyaset malzemesi olmadığı bir dünya var olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

CEVAP VER