3000 öğrencinin yaşadığı Mehmet Hacim Erkek KYK Yurdunda asansörler kullanıma kapatılmış durumda.

Aydın’da bir arkadaşımızı yitirdiğimiz asansör kazası, KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) yurtlarında kalan öğrenciler arasında büyük bir endişe yarattı. Uşak da dahil olmak üzere pek çok şehirde, KYK yönetimlerine karşı öğrenciler eylemler gerçekleştirdi.

Ben Uşak’ta Mehmet Hacım Erkek KYK yurdunda kalan bir öğrenciyim. Biz de diğer KYK yurtlarında olduğu gibi burada pek çok sorunla karşılaşıyoruz.

En temel sorunlarımızdan bir tanesi burada tükettiğimiz besinler. Her gün bir önceki günün yemeğinden kalan ürünler harmanlanıp önümüze konuluyor. Yemekhanede gerekli hijyenin sağlanması için de yeterince özen gösterilmiyor.

Asansör meselesi bizim yurtta da önemli bir sorun. 3000 kapasiteli Mehmet Hacım Yurdunda aktif öğrenci sayısı 1800 civarı ve yurttaki asansör sayısı sadece 6. Yalnız sorun bu kadar değil tabii ki… Asansörlerin ikisi çalışmıyor durumda. Çalışan asansörlerin ne kadar güvenli olduğu, gerekli denetimlerin yapılıp yapılmadığı da büyük bir endişe kaynağı. Ben yönetime şunu sormak istiyorum: Asansörlerin onarılması için illa birinin ölmesi mi gerekiyor?

İhmal nedeniyle bir sıra arkadaşımızı yitirmemiz ve yurtlarda giderek büyüyen sorunların bize gösterdiği bir şey var. Sorunlarımızın çözümü için bir araya gelmeliyiz. Haklarımız için sesimizi yükseltmeli ve örgütlenmeliyiz.