Türk-Alman Üniversitesi, Almanca hazırlık eğitiminin zorluğuyla öne çıkan bir okul. Almanca 1 senede öğrenmek için fazla kapsamlı bir dil olduğundan öğrencilerin çoğu hazırlığı geçmek için verilmesi gereken Almanca yeterlilik sınavını (TestDaF) ilk denemesinde geçemiyor. Hatta öğrencilerin bir kısmı ikinci senesinde de geçemeyip başka üniversiteye geçmek durumunda kalıyor.

Daha önce karantina döneminde öğrencilere özel izin aldırıp 4 hafta arayla 2 kez yüz yüze sınava girmeyi zorunlu kılan YDYO yönetimi, 22 Ocak Cuma akşamı önceden hiçbir haber verilmeden bu dönemin sonunda yapılacak olan TestDaF’ın sınava 16 gün kala iptal olduğunu açıkladı. Gerekçe olarak da Covid-19 gösterildi. O zaman neden daha önce yüz yüze sınav yapılmıştı?

Bu iptal kararı, öğrencilerin okullarının uzamasına sebep olacak. Bu sınav bazı öğrencilerin lisansa geçmek için son hakkı ve sınavın iptal olmasıyla akıbetleri belli değil. Öğrenciler en azından her hazırlık öğrencisine lisansa geçmek için 1 sınav hakkı daha tanınmasını bekliyor. Ayrıca sınava girmek için İstanbul’da kalan, bunun için binlerce lira masrafa giren öğrenciler de mevcut.

Bir telafi sınavı olacak mı belli değil, olacaksa zamanı belli değil, herhangi bir takvim de açıklanmadı. Öğrenciler mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor. YDYO yönetimi acilen bir açıklama yapmalı!