15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkenin gündemine haliyle bu girişim damga vurdu. Haftalardır insanlar, sokaklarda, evlerinde, işyerlerinde başarısız darbeyi konuşuyor; televizyon, internet ve gazetelerde varsa yoksa darbe. Kamusal alanların adları, darbeye karşı elde edilen görece zafere atfen değiştiriliyor. Sokakları, reklam panolarını AKP’nin verdiği “Hakimiyet milletindir” reklamları süslüyor. Büyük kentlerin meydanları boş kalmıyor, AKP tabanı sözde demokrasiye sahip çıkıyor, aslında ise otoriter bir rejimin zeminini hazırlıyor.

Hal böyleyken, üniversite tercih dönemine de girilmişken, vakıf üniversiteleri bu durumdan yararlanmazlar mı? Elbette ki yararlanırlar. Bugünlerde sokakta Nişantaşı Üniversitesi’nin ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ yazılı reklamlarına rastlamak mümkün. Ancak elektrik direklerinden sallanan görsel malzemeler ile başlatılmış bu reklam kampanyası ilginç bir mizansen sunuyor. Zira aynı üniversitenin bir reklam pankartının üzerinde ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ yazarken, biraz yürüyünce karşınıza çıkan aynı üniversitenin ikinci reklam pankartında ‘çift diploma’ yazıyor. Bu durum bizim aklımızı karıştırdı. Nişantaşı Üniversitesi’ni yöneten Mütevelli Heyeti üyeleri patronlar vatansever mi, yoksa sömürü-sever mi? Aslına bakarsanız, ikisi de birbirini dışlayan sıfatlar değil ve aslına bakarsanız ikisi de birbirlerini tamamlıyorlar!

Öte yandan, Nişantaşı Üniversitesi’nin bu reklamları, eğitim hakkının gasbında ulaşılan noktayı da bir kez daha gözler önüne seriyor. Devlet üniversitelerin mali kaynakları giderek azaltılırken, vakıf üniversiteleri teşvik ediliyor; yasaya göre ticari kazanç elde etmemesi gereken vakıf üniversiteleri adeta birer ticari işletme gibi yönetiliyor; öğrenci bir müşteriye dönüşüyor. Parasız eğitim hakkının olmadığı bir ortamda emekçi gençliğe şöyle deniyor: Diploma istiyorsan, karşılığını öde! Nişantaşı Üniversitesi başta olmak üzere pek çok vakıf üniversitesi müşterilerine, ücret ve sömürü karşılığında ikinci bir diploma vaat ediyorlar. Madem ki, ekonomik durumunun daha iyi olabileceği bir gelecek için çalışıyorsun, o zaman tek diploma da yetmez, al sana çift diploma!

CEVAP VER