Serapool işçileriyle sohbet

0
1079

Ağır çalışma koşulları ve düşük ücretlere karşı anayasal haklarını kullanarak Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Cam Seramik-İş sendikasında örgütlenen ve patronun işten atma saldırısına maruz kalan Serapool işçileri direnişlerinin 2. ayını geride bıraktı. Havuz seramiği üretimi yapan fabrikada yoğunlukla kadın işçiler çalışıyor. Haliyle direnişte de kadın işçiler çoğunlukta.

Serapool’da süreç, patronun iş baskısını arttırması ve ücretlere zam yapmamasıyla başladı. Günde 3 vardiya, hedef baskısı altında, 50 dereceye varan sıcaklıktaki çalışma ortamına bir de su ve çay yasakları eklendi. Bu denli yoğun bir çalışma temposunda elbette birçok meslek hastalığı boy gösteriyordu. Fıtık başta olmak üzere solunum yolları hastalıklarına kadar uzanan rahatsızlıklar karşısında doktora gitme veya rapor almanın karşılığı ise maaşlardaki kesintiydi ! Tüm bu koşullara karşılık başlattıkları örgütlenme sürecini Serapool işçilerinden Filiz Alaoğlu şu sözlerle ifade ediyordu : “Sendikaya üye olduğumuz yönetim tarafından duyulduktan sonra işten çıkartıldık. Biz zaten farkındaydık sendika üyeliğimiz duyulduğu anda bir ya da iki kişinin işten çıkarılacağının. Bir arkadaşımız çağrıldı ve kağıtları imzalamaya zorlandı hatta çocuğuyla tehdit edildi. İmzalamazsan çocuğunu göremezsin gibi. O arkadaşımız gelip bize durumu anlattı ve ben kovuldum dedi. Öyle deyince de biz bölüm bölüm işi bırakıyoruz o zaman dedik.”

Bu iki aylık süreç boyunca işçiler patron ve polis baskısına maruz kaldılar.  Serapool patronu işçilere “yasadışı grev yapma, yasadışı iş durdurma ve işvereni zarara uğratma” suçlamalarıyla dava açtı. Bununla birlikte işçiler yalnız polis ve patronla değil evlerinde eşleriyle de mücadele ediyor. Kadın işçiler bu durumu “evde de işte de direnişteyiz” şeklinde özetliyor.  Taleplerini ise bir kez daha yineliyorlar;  süreç boyunca işten çıkartılan işçiler geri alınsın, direniş süreci boyunca maaşlarda kesintiler yapılmasın, sendikayla anlaşılsın ve sendikayla içeri girilsin.

Sınıf mücadelesi içerisinde olduğu kadar kadın mücadelesi içerisinde de önemli bir yer tutan Serapool işçilerinin mücadelesini öğrenci kadınlar olarak bizler de sahipleniyoruz.

CEVAP VER