“Proje okullar”: Liselere yeni saldırı dalgası

Eğitime yönelik saldırı zincirinin son halkası Proje Okullar kapsamında 155 okul yer alıyor. Düzenlemeye göre proje okullara öğretmen ve yönetici atamaları il ve ilçe eğitim müdürlükleri kapsamındaki sınavdan çıkıp, doğrudan Eğitim Bakanı’nda olacak. Hükümet sözcülerine göre bu düzenlemenin temel amacı, eğitimin iyileştirilmesi. Biz öğrenciler işin arka planında eğitimde reform olmadığını biliyoruz. 155 okulun içinde ülkenin en başarılı olarak nitelenen okulları yer alıyor. Bu okulların arasında İstanbul Erkek, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu, Atatürk Fen, Vefa, Çapa Fen, Hüseyin Avni Sözen, Avni Akyol Güzel Sanatlar, Ankara Çankaya Atatürk, Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu, İzmir Cihat Kora, Bornova Anadolu, Diyarbakır Yenişehir Anadolu Lisesi ve daha nicesi yer alıyor. Nitekim eğitimde bir iyileştirme amacı varsa neden çalışmaya en başarısız okullardan başlamıyorlar? Üstelik bilinenin aksine bu okulların arasında sadece en meşhur ve en prestijli liseler mevcut değil. Öğretmeni ve öğrencisiyle; ne kadar mücadeleci okul varsa proje okul kapsamında!

Esasen bize bol suyla yutturmaya çalıştıkları bu projeyle amaçlanan eğitimin kısmi bile olmayan özerkliğini ilga etmek, bu okulları eğitim yuvasından devşirme hükümetin mülkü haline getirmektir. Bakın Kabataş Erkek Lisesi’ne bakan tarafından yeni atanan müdür yardımcısı ne diyor: “Artık bu memlekette bütün okullarımızın İmam Hatip Lisesi olması zamanı geldi!”

Eğitime son 16 yılda sayamadığımız kadar “yenilik” getiren AKP; muhalefeti yok etmeyi, öğrencileri tek-tipleştirmeyi, eğitimi imam hatipleştirmeyi, muhalif öğretmenleri rotasyon adı altında sürmeyi ve okul yönetimlerini kontrol altına almayı amaçlıyor. Öğrenciler gittikçe artan rejim baskısını okullarında hissetmekten eksik kalmıyor! Protestocu öğrenciler ve öğretmenler sorguya çekiliyor, cezalandırılıyor; daha reviri olmayan okullara mescitler açılıyor, eylem yapan öğrencilere TOMA’yla saldırılıyor.

Bağıra bağıra söylüyoruz: Proje okullar, eğitim sisteminin iyileştirilmesi için değil, AKP’nin en aciz siyasi ihtiyaçları için yürürlüğe konulmuştur! Okul bileşenlerinin söz sahibi olmadığı bu siyasi müdahale kabul edilemez! Okullar ortak sorunlarında buluşmalı; öğrenciler ve okul emekçileri velilerle birlikte, okullarımızdan AKP’nin atılması için, bağımsız bir eğitim için mücadele etmelidirler.

Gençlik – sizin dindar nesliniz değil; çağdaş, laik, sosyal ve bilimsel bir eğitim hakkını savunan bir yumruk olacaktır. Okullar TOMA’larınızın park yeri değil, öğrenci ve işçilerin olacak!

Proje okullar uygulamasına son verilsin!

Okullarda siyasi kadrolaşmaya son!

Sürülen öğretmenler görevlerine iade edilsin!

Çağdaş, laik, bilimsel, eşit, parasız eğitim!

Okullarda işçi ve öğrenci denetimi!

CEVAP VER