Organize Sanayi Bölgeleri’nde yatılı meslek liseleri mi?

0
1019

Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) yatılı meslek liselerinin açılmasına yönelik tartışma, CHP’nin seçim bildirgesinde bu projeyi gerçekleştireceğini vaat etmesiyle bir kez daha gündeme geldi. Seçim kampanyası boyunca CHP lideri Kılıçdaroğlu, gittiği her yerde, özellikle sanayi odalarına yaptığı ziyaretlerde bu seçim vaadini dillendirdi.

OSB’lerde yatılı meslek liseleri açma düşüncesi yeni bir şey değil. Daha doğrusu, bir düşünceden ibaret değil. Hâlihazırda Organize Sanayi Bölgeleri’nin kurduğu ve yönettiği yüzlerce meslek lisesi bulunuyor. Bunlardan bazılarında zaten yatılı eğitim yapılıyor; geri kalan meslek liselerinin ise yatılı okula dönüştürülmesi hedeflenmekte. Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslek liselerinin yönetimi de OSB’lere devrediliyor. Peki, meslek liselerinin OSB’lere devredilmesi, buralarda yeni yatılı okulların açılması düşüncesi ne anlama geliyor?

Yüzyıldır bir türlü sermaye biriktiremeyen Türkiye patron sınıfı, kapitalizmin doğası gereği kaçınılmaz olan ekonomik krizleri ertelemek için çareyi, işçi sömürüsünü arttırmakta buldu. Geçmişte bu amaçla ücretler düşürüldü, çalışma saatleri uzatıldı, esnek çalışma adı altında işten çıkarmalar yaygınlaştırıldı. Ne var ki, tüm bunlar patronların içine düştükleri çukurdan çıkmalarına yetmedi. Bu nedenle, sömürecek yeni alanlar arayışındaki patronların son hedefi meslek liseleri oldu. Nitekim gerek AKP hükümetinin hazırladığı Onuncu Kalkınma Planı’nda, gerekse CHP ve MHP’nin seçim bildirgelerinde meslek liseleri önemli bir yer tutuyor. Patronların çıkarlarını savunan tüm bu partilerin üzerinde anlaştığı nokta ise, meslek liselerinin şirketler tarafından yönetilmesi gerektiği…

Hâlihazırda staj adı altında sömürülen meslek liseliler, şimdi de OSB’ler bünyesindeki yatılı okullara hapsedilme tehdidiyle karşı karşıyalar. Yatılı okul uygulamasıyla, meslek lisesi öğrencilerinin günün tamamında fabrika ve atölyelerde çalışmaları sağlanacak. Elbette bu, mesleki eğitim kisvesi altında yapılacağından, öğrencilere ya hiç ücret ödenmeyecek ya da çok düşük ücretler ödenecek. Meslek liseliler; ücretsiz, sigortasız ve güvencesiz olarak uzun saatler boyunca çalıştırılacak. Neden? Çünkü Kılıçdaroğlu’nun ağzından kaçırdığı gibi, yüksek katma değerli mallar üretemeyen patronların, bu açığı ucuza çalışacak ara elemanlarla kapatması gerekiyor. Ucuz iş gücü denilince patronların aklına her zaman olduğu gibi emekçi gençlik geliyor. Bunun en iyi yolu da öğrencileri yatılı okullara hapsetmek. Peki, OSB’lere hapsedilen ve bütün gün çalıştırılan gencecik insanların hayatı ne olacak?

CEVAP VER