Merhabalar. Ben sıradan bir Anadolu Lisesi’nde eğitim görmekteyim. Fakat bazı konular var ki bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Bizim okulumuzda bazı öğrencilerin maddi durumunun iyi olmaması sebebiyle serbest kıyafet düzeni yok. Ancak okulumuz yönetimi üniformalar dışında hırka dahil hiçbir şey giyilmesine müsaade etmiyor. Kendi hırkalarını yaptırdılar ve fiyatları normal hırka fiyatlarından daha pahalı. Peki şimdi durumu iyi olmayan öğrencilere ne oldu? Kendi hırkalarıyla yakalanırlarsa hırkalarına el konuluyor ve disiplin kuruluna gönderiliyorlar.

Okulumuza sağ kesimden gelen gençlik kolları görevlileri rahatça propaganda yapıp gençlik kollarına öğrenci alabilirken, bir sol propagandaya veya okul dışı bir eyleme kesinlikle izin verilmiyor. Kantin fiyatları pahalı ve okulumuza dışarıdan yemek getirmek yasak. M.E.B maddelerine göre seçmeli derslerin zorla seçtirilmesi yasak iken okulumuzda bu yapılıyor.

İlginç olan ise neredeyse bütün öğrenciler bu olaylardan şikayetçiyken itiraz eden çok az sayıda öğrenci var. Çünkü birçok öğrenci korkuyor. Korkmayanlar ise çeşitli şiddet yollarıyla susturuluyor. Müdür yardımcımızdan korkan öğrenci sayısı çok çünkü kendisi istediği öğrenciye istediği şekilde şiddet uygulayıp gayet gevşek bir üslup ile “gidin beni şikayet edin.” diyor.

Bütün bu olanlar sadece bizim okulumuzda mı gerçekleşiyor bu bilinmez, ancak bence biz öğrencilerin gelecek nesil olarak söz hakkımız var. Kendi kurallarımızı kendimiz koyabilmeli veya istemediğimiz şeyleri rahatça dile getirebilmeliyiz.