2019’a girdik. Ve Fransa’daki Sarı Yelekliler hareketi geçtiğimiz Cumartesi (5 Ocak) günüyle birlikte, yeni senenin ilk eylemini gerçekleştirdi. Eylemler, hükümet tarafından atılan geri adımlara ve verilen tavizlere rağmen kendiliğinden bir biçimde sönümlenecek gibi durmuyor. Fransız finans kapitali tarafından ezilenler, dışlananlar ve sömürülenler sokakta olmayı sürdürüyor. Talepleri ise hala aynı: Macron istifa!

Zırhlı Tren, okuyucuları için, 5 Ocak eylemlerinin öne çıkan 4 anını sizlerle paylaşıyor. İyi seyirler diliyoruz.

1.) Bakanlığa girmek (10 saniye)

Macron’un siyasal hareketi En Marche’tan parlamentoya milletvekili seçilen, En Marche’ın aynı zamanda sözcüsü olan, Macron’un yakın politik müttefiki Benjamin Griveaux, aynı zamanda Parlamentoyla İlişkiler Bakanlığı’nın da başı. Videoda Sarı Yelekliler’in, “daha radikal reformlar” sözü veren Griveaux’nun bakanlığına yaptığı girişi görüyorsunuz:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.) Caen yanıyor (15 saniye)

Hayır, görmüş olduğunuz bir tarihi savaş alanı değil ama Caen’deki sınıflar savaşının bir alanı. Caen, Fransa’nın kuzeybatısındaki bir kent, nüfusu 115.000 kişi kadar. Ekonomik krizi en derinden hisseden şehirlerden biri ve nüfusunun geneli de yoksulluk sınırına sürüklenmiş durumda. Şu sıralar tarihi-turistik gezi alanlarıyla değil, ayaklanmış kentli yoksullarının öfkesiyle gündemde.

3.) Sınıfının yumruğu, boksör (46 saniye)

2007’de Fransa hafif siklet boks şampiyonu olan 37 yaşındaki boksör Christophe Dettinger, işçiler ile gençlerin burjuva devletin kolluk kuvvetlerinden oluşan korku duvarını aşabilmesi için cüretkâr önerilerde bulunuyor. Zenginlerin cumhurbaşkanı Macron, yoksullarla omuz omuza dövüşen bu spor emekçisi için “Adalet tecelli edecek.” cümlesinin geçtiği bir tweet attı.

4.) Paris, devrimin başkenti (2 dakika 29 saniye)

5 Ocak günü Fransa’nın başkenti Paris’te de eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Düzen güçleri kentin kontrolünü ellerinde tutmakta zorlanıyorlar. Parisli alt sınıflar ise kararlı: Bu hükümet gidecek, 5. Cumhuriyet rejimi düşecek.