İstanbul Erkek Lisesi

İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri, mezuniyet töreninde okul müdürü yandaş Hikmet Konar’ı protesto etti. Protesto, Müdür Konar’ın kürsüye çıktığı anda, öğrencilerin sırtlarını dönmesiyle başlamıştı. Mezuniyet töreni için yerlerini alan veliler de alkışlarla öğrencilere destek vermişti.

Daha sonra öğrenciler okulun aşure gününde buluştu. Pankart açan öğrenciler, aşure gününde de protestoya devam etti. Protesto edilen okul müdürü Hikmet Konar etkinliğe katılmazken, organizasyonda söz alan İstanbul Erkek Lisesi Derneği Başkanı Feyza Erkan, öğrencilerin arkasında olduklarını söyledi.

Pekiyi protesto neden gerçekleşmişti? Milli Eğitim Bakanlığı’nın İstanbul’daki 11 lisenin okul müdürlerini, kendilerinin atamaya başlaması ve atamayla gelen müdürlerin de öğrencilerin tepkisiyle karşılaşması, atamalar sırasında okul bileşenlerinin hiçbir şekilde fikrinin sorulmaması protestoların başlamasına sebep oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bazı okulları seçerek “Proje Okul” yapma (yani öğrenciyi, firmaların neo liberal çıkarlarıyla uyumlu bir şekilde çalışan rekabetçi bir birey modeline dönüştürme!), öğretmen ve müdürlerini de sınavsız atama hakkı veren yasal düzenleme, dershaneler yasası olarak bilinen 652 sayılı Kanun hükmünde kararname ile yapılmıştı.

Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi öğrencileri her yıl gerçekleştirdikleri, lisenin geleneksel pilav gününde “Acil Yeni Müdür Aranıyor” başlıklı bir broşür bastırıp dağıtarak okul müdürünü protesto etti.

Dağıtılan broşürde yeni müdürün “vasıfları” şu şekilde tarif edildi:

“Galatasaray Lisesi mezunu, sağduyu ve izan sahibi, akli dengesi yerinde, tercihen 120 üzeri IQ seviyesinde, gençlerle asgari seviyede iletişim kurabilecek, koltuğundan çok öğrencileri koruyacak, öğrencinin çamaşır makinesini, piyanosunu çalıp evine almayacak, hiçbir padişaha kölelik yapmamış, Tevfik Fikret’in makamına yakışan.”

Cağaloğlu Lisesi

Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, İEL ve Galatasaray’daki sınıf arkadaşları gibi bir bildiri yayınlayarak, okullarında yaşanan hukuksuzlukları protesto etti.

Öğrencilerin yayınladıkları bildiride, “1 yıl önce, proje okulu adı altında okulumuzun üzerine çöken karabulutların ilk yaptırımı okulumuza atadıkları müdür aracılığıyla 1983’ten beri okulumuz öğrencilerinin amatör ruhla profesyonel olarak organize ettiği ve gelenek haline gelmiş olan festivalimiz Jugendfest’i 2015 senesinde asılsız sebeplerle bitirmek olmuştur” ifadelerine yer verilirken, hukuksuz uygulamalar karşısında söne çıkan öğrencilerin okul müdürü tarafından fişlediğinin altı çizildi.

Bildiride ayrıca son dönemde yaşanan bu olayların öğrenci başarılarını da olumsuz yönde etkilediği ifade edilirken, “Bunların yanında okulda irticai faaliyetler ortaya çıkmış ve okul ruhunu yansıtan etkinliklerimize köstek olunmuştur” denildi.

CEVAP VER