Cezayir’de 10 Şubat Pazar günü 21 yaşındaki tıp öğrencisi Assil Belalta, homofobik saldırganlar tarafından canice öldürüldü. Yetmedi, katiller Belalta’nın kanı ile duvara ‘gay’ yazdılar.

Nefret cinayetleri ve LGBTİ+ hakları konusunda kan dondurucu örnekleri olan Cezayir, aslında saldırganları destekler nitelikte yasalar ile yönetiliyor. Eşcinseller tarafından yapılan herhangi bir aktivite, 3 yıla kadar varan hapis cezaları ile cezalandırılıyor.

Nefret cinayetlerinin önünü açan heteronormatif ve despot bir devlet, Belalta ve birçok LGBTİ+’nın ölümüne çanak tutuyor. Yasalar ile korunan hiçbir temel hakka sahip olmayan LGBTİ+’lar, açık açık erkekliğe kurban edilmekte, nefret cinayetlerine uğramaktalar.

Öyle ki, katiller duvara maktulün kanıyla onu aşağılayacaklarını düşünerek ‘gay’, yani onun ‘yönelimini’ yazıyorlar. Bu bile, erkekliğin gelip varabileceği en rezil, en basit nokta ki bunu kendisine tanıyan devleti, toplumsal düzeni teşhir etmek, ona karşı mücadele etmek en büyük görevimiz.

Orlando katliamından Belalta cinayetine kadar son yıllarda ve öncesinde erkekliğin ve heteroseksist toplumun katlettiği herkes isyanımızdır.