İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin Müftülük’e devredilmesi gündemde. İÜ öğrencileri ise bu akıldışı tasarıya karşı bir araya gelmenin yollarını arıyorlar. İÜ Botanik Bahçesi, Türkiye’nin en büyük botanik bahçesi ve gerçek bir bilimsel keşif ve öğrenim merkezi. İstanbul Üniversiteli bir Zırhlı Tren okuru, bahçenin önemini ve niteliğini okuyucularımız için bir mektupla anlattı:

***

İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi her şeyden evvel seyirlik bir alan değildir. Öğrenciler ve akademisyenlerimiz bu alanı aktif olarak; eğitim, öğretim, yurtiçi ve yurtdışı bilimsel araştırmalara ışık tutmak amacıyla kullanmaktadır. Burası alelade bir park ve manzara sahası olmaktan çok uzaktır ve bu amaç ile kullanılmamaktadır. 5000 çeşidi aşkın bitki türüne ev sahipliği yapan bir botanik bahçesinin akademik olarak kullanılması yerine bu alanın müftülüğe tahsisi mantık dışı bir davranıştır. Hali hazırda İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinin ne bir biyoloji bölümü binası, ne de biyoloji bölümünün akademisyenlerinin yerleşeceği ve çalışabileceği yeterli odası ve laboratuvarı bulunmamaktadır. Bunun üzerine biyoloji bölümü akademisyenlerinin laboratuvarları ve odalarının bulunduğu binayı terk etmelerinin istenmesi biyolojik bilimlerin ülkemizdeki gelişimine açıkça vurulan bir darbe değildir de nedir?

Açıklığa kavuşturulması gereken bir diğer konu ise botaniğin yerinin değiştirilemeyeceğidir. Burada bulunan bitkilerin birçoğu çok hassastır. Aldıkları güneş miktarından bulundukları ortamın nemi, sıcaklığı, rüzgâr oranına kadar her şey bu bitkilerin hayatını etkiler. Yerlerinin değiştirilmesi demek bu bahçeyi yok etmek anlamına geliyor. Bahçenin yerinde kalmasına ek olarak o bitkilerle çalışacak ve üzerine bilimsel araştırmaları yürütecek olan akademisyenlerin de onlara olabildiğince yakın olması gerekiyor. Buradan anlayacağınız bu alanı biyoloji bölümünün elinden alınması her ne şekilde olursa olsun çok büyük bir hatadır.

Kim bilebilir sayın okur belki yarın bir gün yakalanacağın amansız bir hastalığın tek çaresi, bahsettiğim taşınma esnasında ölecek hassas ve nadir olan bitkilerden biridir…