“Hayır” dediği için okuldan atılan Kardelen: “Bu karar getirilmek istenen sistemin ne olduğunu açığa çıkarıyor”

22 Şubat’ta Hatay’ın Antakya ilçesinde “Başkanlığa Hayır Gençlik Var İnisiyatifi” içinde çalışma yürüten lise son sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Kardelen Çokluk gözaltına alınmıştı. Çokluk tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmiş, ardından adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Bir süre sonra ise YGS’ye hazırlanan Çokluk, okul yönetimi tarafından hakkında açılan disiplin soruşturması sonucu okuldan atıldı. Yaşadıklarını anlatan Çokluk, “Hayır” dediği için okuldan atılmasına karşı hukuki mücadele başlatırken, “Hayır” çalışmalarına daha fazla sarıldığını ifade etti.

Selim Tevfik Ocak Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Çokluk, “Hayır” bildirisi dağıttığı gerekçesi ile hakkında “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlaması ile soruşturma başlatıldığını ifade etti. Bırakılması ardından okul müdürünün Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet ve Valilik tarafından hakkında disiplin işlemi yapılması için yazı gönderdiğini söylediğini ve bu kapsamda disipline sevk edildiğini anlattı. Okul müdürünün kendisine, valilikten “Ya örgün eğitim dışına çıkarılması ya da okul değiştirme” cezası verilmesi yönünde talimat aldığını söylediğini aktaran Çokluk, soruşturma sonucunda okuldan atılarak, başka bir okula kayıt yaptırması istendiğini söyledi. Hiçbir devlet okulunun kendisini kabul etmediğini ve özel bir liseye kayıt yaptırdığını belirten Çokluk, sınava sayılı günler kala zor günler yaşadığını ve sınavının da bundan etkilendiğini ifade etti.

Referandumda “Hayır” demenin de “Evet” demek kadar meşru olduğunu belirten Çokluk, her şeye rağmen “Hayır” diyeceğini ve “Hayır” için daha fazla çalışacağını söyledi. Sonuna kadar mücadele edeceğini belirten Çokluk, getirilmek istenen sistemin ne olduğunun yaşadıkları ile açığa çıktığını belirtti. Çokluk, daha iyi bir gelecek ve daha demokratik bir ülke için, başka öğrencilerin de kendisi gibi sorunlar yaşamaması için “Hayır” diyenlerin çoğalması gerektiğini kaydetti.

CEVAP VER