Galatasaray Üniversitesi’nde Şebnem hoca ile açık ders

Galatasaray Üniversitesinin benim için özel bir yeri var. Burada sorgulayan ve kaliteli tartışmalar yürüttüğümüz öğrenci sayısı/oranı fazla. Dolayısıyla ders vermekten büyük keyif aldığım Galatasaray Üniversitesinden kendi isteğim ile ayrılmam söz konusu olamaz.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Adli Tıp” dersleri veren ve uluslararası çapta insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden aktivistlerden biri olan Şebnem Korur Financı, saray rejiminin Kürt illerinde sürdürdüğü kirli savaşa dur demek için “Bu suça ortak olmayacağız” başlığıyla anılan barış bildirisinin imzacılarından biriydi. Başkanlık rejiminin tesisi adına fabrikalardan mahallelere, iş yerlerinden okullara dek her yerde iktidara muhalif olan sesleri bastırma ve sindirme politikası güden saray rejimi, bu politikasının mantığı gereği, Şebnem hocayı da işinden ve üniversitesinden atmış durumda.

Şebnem hoca, Kürt illerinde bodrumda yakılan insanların olduğunun ortaya çıkmasıyla katliamın gözler önüne serildiği Cizre’ye olay yeri incelemesi ve raporlama yapmak için gitmiş ve Özgür Gündem kapatılmakla tehdit edilirken dayanışma amacıyla gazetede genel yayın yönetmenliği nöbetini üstlenmişti. 

14 Ekim saat 13:00’de Galatasaray Üniversitesi işçilerinin ve öğrencilerinin çağrısıyla açık ders vermeye gelen Şebnem hocamız, Cizre’de gerçekleştirdiği gözlemler sırasında enkazların arasından çıkan tank mermilerinden ve çocuk eşyalarından bahsetti. Açık ders afişinin ilk versiyonunda yer alan “Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri” başlığına, üniversite yönetimi tarafından “Türkiye” ibaresinin kalkması yönünde bir ikaz yapılmıştı. Böylece açık dersin ismi “İnsan Hakları İhlalleri” olarak değiştirildi…

Şebnem hocamız açık ders boyunca, 7 Haziran seçimlerinden bugüne Türkiye’de işlenen insan hakları ihlallerini, OHAL uygulamasının anlamlarını ve ülke içerisinde sürdürülen sindirme politikalarının bireyler üzerindeki etkileri ile sonuçlarını anlattı. Açık dersin yapılması için tesis edilen konferans salonunun öğrenciler tarafından doldurulması sonucunda dinleyiciler yerlerde oturmaya başladı. Açık dersin ardından konferans salonunda politik gündem üzerine sözler alındı ve KESK’in hafta sonu Ankara’daki eylem çağrısının anonsu yapıldı.

Galatasaray Üniversiteli bir Zırhlı Tren okuru

CEVAP VER