Geçtiğimiz Perşembe günü (1 Mart), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, 2005’in 5 Mart’ında kafasından kurşunla vurularak öldürülen ve faili meçhul bırakılan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf ögrencisi Önder Babat için pano hazırlamak isteyen ögrencilere polis ve özel güvenlik tarafından saldırılmıştı. Saldırının ardından 17 kişi gözaltına alınmıştı.

İstanbul Üniversitesi ögrencileri, yeni Önder Babat’lar olmasın, Önder Babat gibi düşünenler yaşayabilsin dedikleri için hem fiziki bir şiddetle cezalandırılıyorlar, hem de yaklaşık 5 gündür ifadeleri alınmadan gözaltında tutuluyorlar. Önder Babat, faili meçhul bir hadisede hayatını kaybeden ilk öğrenci değil ve maalesef, hükümet tarafından öğrenci avı pompalandıkça son da olmayacak.
Üniversitelerde mücadeleci, yanlışa yanlış diyen, adaleti arayan ögrenciler baskıya maruz bırakılıyor ve yaşamsal faaliyetleri engelleniyor. İstanbul Üniversitesi rektörü Ak, demokrasi talep eden ögrencileri fişlemekten ve de üniversiteleri polis yuvasına çevirmekten okul sorunlarıyla ilgilenmeye vakit bulamıyor. Rektörün bu sorunları çözmeye dönük bir programının veya niyetinin olmaması da cabası.
Rektör-ÖGB-polis işbirliğinin sonucunda hedef gösterilen ve yaklaşık 6 gündür hukuksuz yere gözaltında tutulan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Başkanlık rejiminin inşasının tamamlanması uğruna okullarda sürdürülen öğrenci avı sona ermelidir.