16 yaşındaki Joseph Haynes, Ohio eyaletinde bulunan Colombus’ta, reşit olmayanlar için kurulu bulunan özel bir mahkemenin duruşması sırasında polis tarafından vuruldu. Franklin County Şerif Dairesi Genel Sekreter Yardımcısı Rick Minerd, Haynes’in aile üyeleri ve bir polis memuru arasında çıkan tartışmada, işin içine ateşli silahların girmesi dolayısıyla, Haynes’ın ilgili duruşmaya katılmakta olduğunu söyledi. Duruşmanın bir noktasında, polis memuru Haynes’ı karnından vurdu.

Yerel hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki Haynes, bir buçuk saatlik tıbbi yardımın ardından hayatını kaybetti. Geraldine Haynes, kurbanın büyükannesi, duruşmadaki kavganın, polis memurunun Haynes’ın annesini duvara itmesiyle başladığını söylüyor:

Joey polisi omuzlarından yakalamaya onun yanına gitti ve adam onu itti ve ardından da yere yatırdı. Daha sonra polis Joey’nin tepesine çıktı. Joey’nin elleri yukarıda, havadaydı ve eli aşağıda, yanında olan polis de torunuma karşı tetiği çekti.

Haynes’ın avukatı polisin Joey’i, duruşmada sesini çıkarırsa onu içeri atmakla tehdit ettiğini, bu sebeple Joey’nin duygu durumunun taciz edilmiş olduğunu belirtiyor. Ohio polis departmanı ise, 16 yaşındaki genci öldürmüş olan meslektaşının destekçisi olduğunu açıkladı.

ABD’de polis ölümlerinin verisini tutan bir internet sitesi olan killedbypolice.net’e göre, sadece 2018’de (yani yaklaşık bir aydır) ülkede 68 kişi, polis tarafından öldürülmüş durumda. Geçen senenin verilerine göre ise 2017’de ABD polisi 1100’ün üzerinde insanı katletmiş. Bu, günde ortalama 3 insana denk geliyor. Washington Post gazetesi ise, 2017’de 18 yaşın altındaki 28 gencin polis tarafından öldürülmüş olduğunu ileri sürdü. Birleşik Devletler’de sosyalist öğrenci ve gençlik grupları, polislere karşı kendilerini koruyabilmek için savunma komiteleri oluşturmanın olanaklarını tartışıyorlar.